Sushi – sposoby przygotowania

Sushi - przygotowanie

Czym jest sushi?

Co to jest sushi? Krótkie streszczenie wielu terminów dla lubiących informacje w pigułce.

Potrawa pochodzi z Japonii. Jak wiadomo Japończycy to długowieczni ludzie. Między innymi sekretem ich długowieczności jest sushi oraz inne rodzime potrawy.

Sushi zawsze zawierało jeden z podstawowych składników… ryż. Dopiero w późniejszym okresie czasu nastąpiły wariacje z dodatkami.

Sporządzane są w otoczce ze sprasowanych wodorostów,  jajek,  grzybów,  ryb – zarówno surowych jak i wędzonych, kurczaka, ogórka zielonego, krewetek, czyli owoce morza oraz warzywa.

Mięso najczęściej jest surowe a rzadziej – jak już wspominaliśmy – wędzone, np. wędzony łosoś. Sushi nie przechowujemy w lodówce! Powinno się je spożyć jak najszybciej po przygotowaniu, a już zwłaszcza te które są z surowym mięsem.

Sushi zatem to głównie ryż i wodorosty. W pozostałych krajach w tej chwili dodatki są przeróżne od kurczaków i warzyw przez ryby i inne mięsa.

Sposoby przygotowywania sushi

Istnieje kilka sposobów przygotowywania sushi. Możemy je przygotować w dłoni – nazywamy to nigiri-zushi. Kolejny sposób to maki-zushi, które są na początku układane warstwami na płacie powstałym z wodorostów, na to nakładamy ryż i rybę. Najwygodniej będzie nam to zawinąć w rulon za pomocą bambusowej maty więc nie zapomnijmy o położeniu wodorostowego płatu na takiej macie.

Sushi dla chcących jednak czegoś innego to chirashi-zushi, które przygotowane jest w ten sposób, że do miseczki wrzucamy ryż a na to kładziemy kawałki surowej ryby. Na sam  wierzch kładziemy pokrojone w drobne paseczki warzywa lub tofu albo grzyby – lub wszystko razem.

Mamy również temaki-sushi które jest robione przez każdego siedzącego przy stole na  bieżąco. Dostajemy na stół składniki i dobieramy sobie w czasie ucztowania ze znajomymi lub tymi z którymi znaleźliśmy się przy stoliku, składniki wg naszego własnego uznania.