Ramen należy do kanonu japońskich dań. Na ramen składają się: rosół, makaron z mąki pszennej oraz inne składniki, o których decyduje oczywiście tajemna receptura przekazywana z dziada pradziada. Warto jednak zaznaczyć, że ramen nie jest typową japońską potrawą. Ramen do Japonii przywędrował aż z Chin. Na tle innych tradycyjnych japońskich zup, ramen wyróżnia się tym, że zawiera duże ilości mięsa (głównie: mięso wieprzowe oraz mięso drobiowe), podczas gdy tradycyjnie w Japonii stosuje się zwyczajowo do zup: wodorosty, jajka, nasiona sezamu, warzywa ( głównie: kapusta pekińska, cebula, kukurydza, pędy bambusa oraz biała rzodkiew zwana „daikon”) oraz ryby czy też coraz bardziej zyskujące na popularności-owoce morza. Popularność japońskiej zupy ramen sięga aż po czasy drugiej wojny światowej, kiedy ten rarytas stał się jedną z tzw. „zup błyskawicznych”. Współcześnie ta japońska potrawa doceniana jest głównie przez fanów „fast-food’ów”.
Rodzaje ramen
Wydaję się, że ramen to tylko zwyczajny rosół- tyle, że w japońskim wydaniu. Co prawda jest w tym choć ziarenko prawdy, ale niewiele osób jest świadomych jak wiele odmian ramenu wyróżnia się w Japonii. Do najbardziej znanych ramen należą:
- shio-ramen
- tonkotsu-ramen
- shōyu-ramen
- miso-ramen
Shio-ramen jest rosołem, który stanowi najbardziej podobną do typowych, chińskich zup odmianę ramenu. Jest on rodzajem lekkiego, wręcz odtłuszczonego rosołu, który jest przyrządzany na bazie kurzego mięsa lub wieprzowiny. W jego skład wchodzi zwyczajowo: drób lub pulpety drobiowe, ryby, kapusta pekińska, cebula lub szczypiorek, pory i pędy bambusa.
Miso-ramen to najsilniej „zjaponizowana” odmiana potrawy, która pochodzi z Hokkaido. Przyrządzana jest na bazie mięsa z kurczaka i ryb oraz silnie przyprawiana pastą miso. Podawana wraz z dodatkiem kiełków sojowych, sezamu, cebuli, wieprzowiny, kapusty pekińskiej, białego pieprzu i czosnku.
Kolejnym wcieleniem ramenu jest tonkotsu-ramen, który gotowany jest na wieprzowych kościach. W efekcie posiada gęstą konsystencję oraz jest stosunkowo tłusty. Do zupy dodaje się niewielkie ilości warzyw oraz z czasem przyjęło się również i mięsa. Często serwowany jest z pastą z nasion sezamu.
Najbardziej zbliżonym do polskiego rosołu jest shōyu-ramen, czyli po prostu: rosół z kurczaka, czasem może być również z dodatkiem wieprzowiny lub też wołowiny. Doprawiany jest głównie sosem sojowym, przez co jest znacznie ciemniejszy od innych rodzajów ramen. Główne dodatki to: szczypiorek, wodorosty, jajka na twardo, pędy bambusa oraz soja. W odróżnieniu od zup japońskich, tą odmianę często się przyprawia i to na naprawdę ostro,np. poprzez dodanie czarnego pieprzu, oleju chili lub pieprzu syczuańskiego